Tipy na výlet po ČR

Na této stránce chci postupně uvádět různé tipy na jednodenní i vícedenní výlety po České republice. Inspirovat se také můžete výlety, které po Jihomoravském kraji pořádá Sdružení Amicitia: 
Pokud by jste se se mnou chtěli setkat osobně, můžete s Amicitií vyrazit na výlet. Pohodoví výletníci jsou u nás vždy vítáni :-)

Obsah stránky:
Jeseníky
Lázeňské město Luhačovice
Okružní cesta napříč Českou republikou (Brno, Telč, Šumava, Karlovy Vary, Žatec, Mělník, Kutná Hora, Brno)
Procházka kolem Novomlýnských nádrží



Jeseníky


Jeseníky nabízí možnosti pro sportovní vyžití v zimě i v létě. V létě zde můžete chodit na túry a sbírat lesní ovoce, v zimě lyžovat či podnikat vycházky na běžkách. 

A. Karlov pod Pradědem
Karlov pod Pradědem se pro nás stal výchozím bodem pro další objevování Jeseníků. Ve vesnici se kromě  množství sjezdovek a turistických tras nachází i spousta hospůdek a restaurací, takže také leniví jedinci si zde přijdou na své :-) My jsme z Karlova podnikali jednodenní výlety, ale celá nastíněná trasa se dá projet i bez toho, aniž by se sem člověk musel vracet. V tom případě doporučuji udělat si delší přestávku v Polsku a zajistit si zde ubytování.

B. Karlova Studánka
Karlova Studánka je od Karlova vzdálena jen 10 km. Jedná se o krásné lázně uprostřed přírody, které návštěvníka překvapí svým čistým vzduchem a netradiční dřevěnou architekturou. Městečko je však malé (má jen 250 obyvatel) a proto na jeho prohlídku bohatě stačí půl dne. Pro případ, že byste chtěli podstoupit nějaké léčebné procedury, více o lázních se dozvíte na www.k.studanka.cz.


C. Zlaté Hory
Zlaté hory leží kousek od hranic s Polskem. Mě osobně samotné městečko příliš nezaujalo, a proto jsme  jej využili jako výchozí bod pro nedalekou zříceninu Edelštejn. Pokud rádi prozkoumáváte pozůstatky tajemných středověkých hradů, budou pro vás Zlaté Hory to pravé. V blízkosti se totiž nachází hned tři zříceniny - Edelštejn, Koberštejn a Quinburg. Více o nich najdete na webových stránkách města (www.zlatehory.cz). Nečekejte však mnoho, ze samotného Edelštejna se zachovalo pouze pár pozůstatků zdí. Pozitivní zprávou ale je, že zde vede lanovka, a proto nemusíte namáhavě šlapat do kopce. Pokud však máte pěší výstupy rádi, nic vám nebrání - k hradu vede i modrá turistická značka :-)


D. Rejvíz
Pro milovníky pěší chůze je určena i přírodní rezervace Rejvíz, unikátní rašeliniště. Díky rašelinovému podloží zde najdete mnoho druhů vzácných rostlin a živočichů. Za vstup do rezervace se platí, ale nejedná se o velkou sumu (v řádech pár desítek korun). Naučná stezka vede po dřevěném chodníku lesem  k Velkému mechovému jezírku, kde končí. Zde máte dvě možnosti – buď se můžete vrátit stejnou cestou zpátky, nebo pokračovat po modré turistické značce do Jeseníku.


E. Nysa a Otmuchowske jezero, Polsko
Nysa je krásné historické městečko přímo vybízejí k nákupům, procházkách a posezení nad šálkem kávy. Zajímavostí je katedrála sv. Jakuba a sv. Anežky z 15. století, která se nachází přímo  v centru města na náměstí. K dalším památkám, které nesmíte vynechat, patří starobylé měšťanské domy (taktéž na náměstí) či barokní fontána se sochami delfínů a vodního čolka. Milovníky sakrálních památek potěší i další kostely, které zde nacházejí. My jsme se ve městě zdrželi pouze den, ale rozhodně by stálo za to zůstat tu i déle. Při cestě zpět do ČR se můžete podívat k Otmuchovskému jezeru. S koupáním však příliš nepočítejte, tak zelenou vodu jsem v životě neviděla. I brněnská přehrada před vyčištěním byla oproti otmuchovskému jezeru průzračná… 


F. Lázně Jeseník
Lázně Jeseník tvoří příjemnou zastávku při cestě do Velkých Losin, je odsud totiž krásný výhled do okolní krajiny. Zábavní vyžití byste zde však hledali stěží, toto místo je opravdu vhodné tak pro klidnou procházku na čerstvém vzduchu. Více o lázních a okolní přírodě najdete na www.jeseniky.net/lazne-priessnitz-jesenik.

G. Velké Losiny
Naší poslední zastávkou na cestě domů byly Velké Losiny.Velké Losiny nabízí hned několik možností kulturního a sportovního vyžití. Ve  městě se nachází zámek, známá papírna a také sirné lázně. Vše je veřejnosti přístupné. Pouze u papírny doporučuji vyhnout se prohlídce závodu v poledne, protože v tuto dobu dlí pracovníci na obědě. Dobře si tak sice můžete prohlédnout výrobní prostory a nástroje, ale je pravděpodobné, že samotný výrobní proces již "naživo" neuvidíte. O prohlídky bývá velký zájem, proto je nutná rezervace předem. Rezervační systém najdete na www.rpvl.cz.


Ve Velkých Losinách-Maršíkově se nachází ještě jedna památka, která stojí za návštěvu. Jedná se o dřevěný kostelík sv. Michaela z r. 1609. Na stavbu byl použit materiál ze strženého losinského kostela.






Lázeňské město Luhačovice


Jedním z míst, které stojí v Česku navštívit, jsou Luhačovice. Toto lázeňské městečko leží ve Zlínském kraji, cca 16 km od Zlína. Zajímavé je především svou originální architekturou – netradiční vzhled vtiskl lázním slovenský architekt Dušan Jurkovič. O jedinečnosti těchto lázní svědčí i to, že Česká republika podala návrh na zařazení Luhačovic na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Ale do lázní se nejezdí za architekturou, ale především za léčbou a léčebnými prameny. I zde se mají Luhačovice čím chlubit – asi nejznámějším pramenem je Vincentka, mezi další známé patří např. Ottovka či Aloiska.


Luhačovice jsou klidným místem pro výlet či strávení víkendu, při delším pobytu by jste zde ale (bez automobilu) hledali zábavu jen stěží. Před pobytem je vhodné připravit se na to, že Luhačovice navštěvuje zejména starší generace (penzisté), a podle toho také vypadá i večerní zábava – pokud neradi posloucháte Láďu Kerndla či Karla Gotta, je vhodné si přibalit do kufru nějakou tu knížku či zásobu filmů na večer.
A co je možné v Luhačovicích dělat přes den?
1) Obejít prameny a ochutnat je.
Pozor – pramen Vincentky je umístěn v pavilonu, který má své otvírací hodiny. Navíc Vincentku není možné čepovat do PET lahví - buď si můžete zakoupit kelímek nebo si přineste hrneček. Ostatní prameny jsou přístupné bez omezení.
2) Zajít do cukrárny a na lázeňské oplatky.
Zdejší lázeňské oplatky jsou výborné a prodávají se na každém rohu. Co se týče cukráren, máte na výběr z několika možností – určitě si najdete tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.
3) Jít na procházku k pozlovické přehradě.
Přehrada je od Luhačovic vzdálená asi 2-3 km, v současné době (r. 2011) je však vypuštěná. I tak se jedná o příjemnou procházku. Kousek od přehrady je možné si zahrát minigolf.
4) Koupat se.
Na výběr máte ze dvou možností – buď můžete navštívit městskou plovárnu (www.plovarnaluhacovice.cz) nebo zajít do wellness centra hotelu Alexandria (www.lazneluhacovice.cz - Hotel Alexandria). Wellness centrum rozhodně doporučuji, pro veřejnost je přístupné od 14:00 a najdete zde kromě  relaxačního bazénu i  whirlpool, různé druhy saun a relaxační místnost s lehátky.

A co můžete dělat, když vás Luhačovice omrzí?
Možností je hned několik – buď můžete navštívit nedaleká města (Zlín, Uherské Hradiště, Uherský Brod) nebo se můžete vydat na Slovensko. Z Luhačovic je to k našim sousedům coby  kamenem dohodil a například blízké město Trenčín rozhodně stojí za návštěvu. Více o Trenčíně najdete na www.visittrencin.sk.




 Okružní cesta napříč Českou republikou


A. Brno
Naším výchozím bodem bylo (jako ostatně vždy) Brno. Z Brna jsme pokračovali směrem do jižních Čech, do penzionu Blanický mlýn (http://jihoceskykraj.info/ubytovani-jizni-cechy). Tento penzion se nachází na pomezí Šumavy, blízko historického městečka Prachatice.

B. Telč
Na cestu do jižních Čech doporučuji vyrazit brzy ráno - díky tomu budete moci půl den strávit prohlídkou Telče a načerpat zde síly na zbytek cesty. Telč je krásné historické městečko, rozprostírající se kolem tří rybníků. Více o tom, co vše je možné v Telči vidět najdete na stránkách www.mesto-telc.cz.



C. Blanický mlýn
V penzionu Blanický mlýn jsme s přítelem strávili několik dní. Tento penzion máme velmi rádi díky domácí kuchyni a tomu, že se ukrývá na samotě v lese. Rozhodně jej však nemůžu doporučit lidem, kteří nevlastní automobil (pokud ovšem nemáte rádi dlouhé procházky s plně naloženou krosnou na zádech :-) ) Penzion je dobrým výchozím místem pro výlety do blízkého (i vzdálenějšího) okolí. My jsme zvolili následující rozvrh:

Pondělí – návštěva Volar (městečko vzdálené cca 9 km). Je zajímavé svými stavbami alpského typu a také obchůdkem se zdravou výživou, kde mají skvělé domácí sýry a jogurty :-) Z Volar už je to kousek za hranice k našim německým  sousedům, kde mají v národním parku Bavorský les vybudovanou stezku v korunách stromů. Jít po stezce je skutečně netradiční zážitek, více o otvírací době a cenách najdete na www.baumwipfelpfad.by.

Úterý – návštěva německého Pasova. My do Pasova jezdíme především za nákupy, ale i z historického hlediska má město co nabídnout. Leží na soutoku řek Dunaj, Inn a Ilz a jeho historie sahá až do starověku. Více informací o městě a jeho památkách (v češtině) najdete na www.iereus.wz.cz/mesta/passau.html.

Středa – návštěva Prachatic (město vzdálené 12 km). V Prachaticích můžete vystoupat na věž kostel a sv. Jakuba, projít se po náměstí a prohlédnout si místní muzeum. K posezení láká několik hospůdek, cukrárna či třeba čajovna s výbornými čaji. 

Čtvrtek – pěší procházka v okolí penzionu, výšlap na zříceninu Hus.

Pátek – odjezd směr západní Čechy


D. Karlovy Vary
V Karlových Varech jsme se rozhodli zůstat jeden den a přespat zde. Město nabízí nepřeberné množství hotelů a penzionů, kde můžete složit hlavu. Pokud chcete ušetřit, dívejte se po ubytování v soukromí mimo střed města. Po příjezdu si nezapomeňte odpočinout, no a večer už můžete zcela zregenerovaní vyrazit na promenádu ochutnávat zdejší léčivé prameny. Další den ráno můžete podniknout procházku spojenou s posezením nad šálkem kávy. Určitě taky nezapomeňte jako dárek pro své blízké nakoupit lázeňské oplatky.


E. Žatec
My jsme návštěvu v Žatci spojili s návštěvou příbuzných. Nebýt příbuzných, asi bych se v tomto městě dobrovolně nezastavovala :-) Nicméně historický střed má přeci jen nějaké kouzlo, potkali jsme zde  umělce z Austrálie, který sem jezdí kreslit každé léto. Milovníci zlatavého moku najdou v Žatci Chrám chmele a piva (www.chrampiva.cz). 

P. S. Pokud by vám sošky na kašně připomínaly jistý lidský orgán, tak se nenechte zmýlit. Mají představovat andělíčky :-)


F. Mělník
V Žatci jsme se zdrželi jednu noc a další den jsme v podvečer vyrazili do Mělníku. Mělník je znám jako město na soutoku Labe a Vltavy. Velmi ráda vzpomínám na návštěvu zdejšího zámku, má skutečné genius loci



G. Kutná Hora
Naší poslední zastávkou, již na cestě domů, byla Kutná Hora.  Zdejší městská památková rezervace je právem zapsána na seznam světového dědictví Unesco. Při její prohlídce určitě nevynechejte katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, chrám sv. Barbory a kostnici Sedlec. Více o Kutné Hoře najdete na www.kutna-hora.net.





Procházka kolem Novomlýnských nádrží
 

Na tento výlet jsme vyrazili s přítelem jedno jarní odpoledne, kdy se nám nechtělo zůstávat v Brně. Výchozím bodem pro vycházku se stala osada Nové Mlýny (A), kde se dal zaparkovat automobil. Poté jsme se prošli kolem nádrže a občerstvili se v místním kempu Mars. Nejvíc se výlet líbil čtyřnohé Barunce, která neopomněla využít příležitosti vyválet se v mrtvé rybičce :-)  

nádrž Nové Mlýny
Barunka










Ti z vás, kteří by se chtěli projít více, se mohou vydat pěšky kolem nádrže až do Dolních Věstonic, kde byla v minulosti nalezena slavná Věstonická venuše (soška ženy z pálené hlíny ze starší doby kamenné). V obci se nachází muzeum (www.boiohaemum.cz), ve kterém najdete expozici věnující se archeologickým výzkumům prováděným v této lokalitě a předmětům zde nalezeným (kosterní pozůstatky, věci denní potřeby)...

No a protože razíme teorii, že po dálnicích a rychlostních komunikacích umí jezdit každý, rádi při cestě využíváme zkratky. Takže pro pobavení přidávám odkaz na video, které se nám podařilo natočit cestou zpět, při využití polní zkratky z Nových Mlýnů do Šakvic: Bažant na útěku

Zimní varianta: V případě, že se objeví třeskuté mrazy, dá se uskutečnit nejen procházka kolem Novomlýnských nádrží, ale i po nich. Z vody uprostřed horní nádrže se totiž tyčí kostelík sv. Linharta (D), pozůstatek to obce Mušov, která byla při stavbě přehrady srovnána se zemí.
Dopravní prostředek se dá pohodlně zaparkovat u hotelu Termal Mušov (C), který se nachází hned u silnice vedoucí přes Novomlýnské nádrže. A pokud byste byli po procházce příliš zmrzlí, můžete se ve stejnojmeném hotelu zahřát. Součástí hotelového komplexu je totiž i bazén s termální vodou, otevřený celoročně pro veřejnost.
Milovníci kávy se naopak cestou domů mohou zastavit v Klentnici. Nachází se tu totiž Café Fara,vyhlášené svou kávou a domácími zákusky. Více o kavárně najdete na jejích webových stránkách www.cafefara.cz.