Co mě pálí

Obsah stránky:
Lékařská pohotovost po česku aneb pomož si sám
Nové trendy v architektuře


Lékařská pohotovost po česku aneb pomož si sám

Obvykle se nezapojuji do debat, v jak špatném stavu je naše zdravotnictví/politika/kultura. Ale po nedávném zážitku jsem se i já rozhodla přispět do diskuze o tom, v jakém stavu je naše zdravotnictví. Ale vezměme to po pořádku.

Po túře v lese jsem zjistila, že mám v noze zapité klíště. Bohužel jsem to zjistila až ve sprše, když jsem si holila žiletkou nohy. A co se nestalo, půlku klíštěte jsem uřízla. Navíc zřejmě bylo klíště mrtvé. Není se co divit vzhledem k množství šamponu a mýdla, co muselo spolykat, než jsem na něj přišla. Po diskuzi s přítelem jsme se tedy rozhodli raději zajít k doktorovi. Vzhledem k tomu, že byl zrovna státní svátek, vyrazili jsme na ambulanci. U vrátného úrazové nemocnice jsme zjistili, že klíště mi vyndá praktický lékař v 1. patře. Byla jsem připravena na to, že musím zaplatit regulační poplatek. Vím, že zde v úrazové nemocnici v Brně jsou k tomuto účelu automaty. Vyzbrojena mincemi celkem za 90 Kč jsem k jednomu z nich suverénně vyrazila. A hle, nastal první problém. Automat bere jen 10, 20 a 50. A já samozřejmě měla 20 Kč v pětikorunách. Zde má nebohý pacient  tři možnosti:

1) Požádat kolemjdoucí, zda by mu peníze vyměnili (večer v Brně nadlidský úkol) – každý, kdo jde do úrazovky je rád, že sám „vhodné“ mince má) a okolo je jen čtvrť s romskými spoluobčany. Pokud jste odvážní, zeptejte se jich.
2) Požádat vrátného, zda nemá vhodné mince – raději to nezkoušejte, odbude vás dívajíc se přitom na „veledůležitý“ pořad v televizi.
3) Vyrazit k nejbližšímu bankomatu (v mém případě na hlavním nádraží), vybrat papírové bankovky (pozor nejlépe v hodnotě 100 Kč), potom se vrátit do nemocnice (velmi praktické pro nemocného člověka, že?) a zde bankovky rozměnit na mince v „měnicím automatu“.

Ve vzteku jsem mince rozhodila po zemi (třeba někomu těch 70 Kč, co jsem pak nenašla, pomohlo) a rozhodla, že raději vyrazím domů za mámou, která bydlí nedaleko, ať mi zbytky klíštěte vyšťárá z nohy ona. Nakonec mne zachránil přítel, který řekl, že má dvoustovku. Měnicí automat se mu za ni odměnil 20 kovovými mincemi v hodnotě 10 Kč.Není nad pořádně naditou peněženku těžkými mincemi, že :-) Vyzbrojeni potvrzením o zaplacení jsme tedy vyrazili do 1. patra. Na samotné lékaře zde v úrazové nemocnici si stěžovat nemůžu a ani tento případ nebyl výjimkou. Byla jsem ošetřena rychle, což bylo dobře vzhledem k tomu, že za mnou přišel do čekárny člověk vypadající, že má minimálně černý kašel či tuberkulózu.

Kdyby jste to ovšem nevěděli, tak podle lékařské zprávy jsem zde byla ošetřena s infekcí kůže. Jak mi vysvětlila paní lékařka, toho se nemám lekat – najeli v počítači na nový systém a neví, jak tam mají zaznačit ošetření  pacienta  s klíštětem. Nevím proč se mi v tu chvíli předehnala před očima scénka z populárního seriálu Comeback – kdy žena sedí na úřadu práce a počítač ji podle zadaných údajů vyhodnotí jako netrestaného bělocha do xx let. Ne, nechci se rozčilovat nad nepořádkem v této zemi. Nevadí mi ani, zaplatit si, pokud vidím za své peníze odpovídající kvalitu. Ale mám jen jednu otázku – skutečně chcete žít v zemi, kde udělat zdánlivě jednoduchou věc znamená podstoupit ten nejkomplikovanější proces? Já tedy ne. Jen tak mimochodem je to také jeden z důvodů, proč momentálně hledám stáž v zahraničí…

P.S. Po tomto zážitku jsem také pochopila, proč má kupon (potvrzení o zaplaceném poplatku) platnost 6 měsíců. Když Vám dojde trpělivost, můžete si ho schovat napříště :-)



Nové trendy v architektuře

  
V poslední době jsem si všimla jednoho trendu v moderní architektuře a docela by mne zajímalo, zda se tato „móda“ rozmohla i v jiných městech a zemích. Jedná se o používání falického symbolu na různých sochách či kašnách.

Ti z vás, kteří četli článek Okružní cesta napříč Českou republikou si určitě všimli kašny v Žatci (a jistých soch na ní, které měly představovat andělíčky :-)). My Brňané máme pro změnu na Svobodově náměstí „hodinový stroj“. Ten má oficiálně představovat nábojnici, neoficiálně však působí spíše jako reklama na Erotic City či Viagru. Díky tomuto stroji také získala na významu jinak vcelku opomíjená kašna poblíž. Dle „učeného“ vysvětlení mé kamarádky má totiž kašna naznačovat ženský princip, zatímco orloj (stroj) naznačuje princip mužský :-)

Nepovažuji se za prudérní osobu, ale už mě docela obtěžuje reklama zaměřená na erotiku, intimní hygienu a sexuální problémy, která se objevuje všude kolem nás. Popravdě řečeno, když zapnu TV, nejsem vůbec zvědavá na to, zda má (či nemá) dotyčný muž v reklamě problémy s prostatou. A to se skutečně ještě musíme dívat na „umělecká“ díla vyobrazující pohlavní orgány? Výhodou reklamy je, že rychle odezní. Ale co taková socha?

Co mi ovšem vadí nejvíce je to, že žádný architekt není ochoten přiznat, že by jeho dílo připomínalo či mělo zobrazovat penis. Takže tu máme různé andělíčky, nábojnice, a kdo ví co ještě :-) Slovy jednoho diskutujícího na Facebooku - nevadí mi, že hodiny zobrazují penis, ale když už chtěli postavit hodiny ve tvaru penisu, tak to měli udělat pořádně. A k tomu mi nezbývá než dodat: a nestavět tyto díla na notabene nejfrekventovanějších místech, jako je centrální náměstí...

P. S. Pro ty z vás, kteří se chtějí pokochat či neví, o jaké dílo se jedná, se mi podařilo orloj i s kašnou vyfotit. Při prohlížení fotografií tak můžete popustit uzdu fantazii - ale myslím, že podoba s jistým mužským orgánem je zcela zjevná (i bez fantazie :-))...

Hodinový stroj

Kašna