Rady na cesty

Na této stránce najdete různé rady, na co si dát během cestování pozor a čeho se vyvarovat. V neposlední řadě tu najdete i tipy na věci, které se mi na cestách osvědčili.

Obsah stránky:
Rady a tipy pro cestování na skútru či motorce
Tip pro ženy - jednorázové menstruační kalíšky


Cestování na skútru či motorce

Koncem léta tohoto roku jsme si s přítelem trhli takový osobní rekord a podařilo se nám udělat si malou jízdu za hranice všedních dnů. Na skútru s nejnižším možným objemem (tj. 50 ccm) jsme projeli přes Rakousko až do Maďarska a cestou zpět jsme se vraceli přes Slovensko. I když si spousta našich přátel myslela, že jsme blázni a nemůžeme to dokázat, cesta se nám opravdu vydařila. A dokonce jsme ji zvládli bez jediné poruchy! A jaké z ní vyplynulo poučení? Že všechno jde, když se chce. A poučení to nebylo jediné. Vyrážíte-li tedy poprvé na jednostopém vozidle za hranice naší vlasti a chcete vědět, na co si dát pozor, co přibalit na cestu a co naopak s klidem nechat doma? V tom případě čtěte dále.

Přípravy před cestou
O tom, že cestu je třeba předem promyslet a naplánovat, není třeba hovořit. Co je však třeba prostudovat, jsou i dopravní předpisy a hlavně povinná výbava. My s přítelem jsme pátrali zejména potom, jak je to s reflexními vestami. Mít s sebou či na sobě? Abychom byli upřímní, tak moc informací před cestou se nám získat nepodařilo, každý zdroj říkal něco jiného. Jediné, kde máme jasno, je tedy Maďarsko, protože se nám v hotelu dostal do rukou letáček maďarské policie určený cizincům. Ale vezměme to po pořádku:
Rakousko – podle posledních informací vesty nejsou pro motocyklisty součástí povinné výbavy, pokud byste však chtěli sesednout z dopravního prostředku a z nějakého důvodu se procházet po vozovce mimo obec (např. autonehoda), měli byste mít vestu oblečenou na sobě. Vesta musí mít oranžovou barvu.
Maďarsko – vesty jsou povinnou součástí výbavy. Pokud je špatná viditelnost a jedete mimo obec, jste povinni mít vestu oblečenou na sobě.
Slovensko – vesty jsou povinnou součástí výbavy.
Někdo může namítat, že v Evropské unii platí dohoda, že státy EHK jsou vázány vzájemně respektovat dotčené technické předpisy zúčastněných stran. Z toho vyplývá, že splňuje-li motorové vozidlo závazný předpis jednoho členského státu, není druhý členský stát oprávněn vyžadovat další zvláštní plnění. Ale zkuste toto vysvětlovat policajtům :-) Neznám moc lidí, kteří by uspěli.

Co sebou
Co s sebou, když místa je tak málo... První otázka, která mě při balení napadla. Co se nám hodilo a bez čeho bychom příště rozhodně nevyrazili:
- jedno kompletní převlečení pro případ promoknutí
- nějaké tablety, prášky, pro případ nachlazení (mě osobně se nejvíc osvědčil Coldrex horký nápoj, protože krásně zahřeje a obsahuje i vitamín C)
- varná spirála + plechový hrnek (můžete si uvařit třeba čaj, kávu nebo nějakou tu instantní polévku, zásuvka do elektřiny se vždy někde najde)
- nářadí pro případ nutné opravy stroje (mimochodem jako nejlepší opravný prostředek se nám osvědčilo sekundové lepidlo a pevná lepicí páska – spraví vše snadno a rychle, například naše ulomené zrcátko :-)). Chápu však, že tento způsob opravy nebudete chtít aplikovat na nablýskanou mašinu.
- hygienické potřeby v cestovním mini balení
Co se nám ještě hodně osvědčilo, byla malá taštička, kterou jsme si nechali na sobě a umístili do ní mapy, tužku, skládací nožík… Pokud je taštička plochá, můžete si ji dát např. pod bundu. Další součástí naší výbavy, kterou jsme rádi několikrát využili, byla celta. Docela dobře uchrání před deštěm a pokud si chcete udělat piknik v přírodě, poslouží jako deka. Plusem také je, že složená nezabere skoro žádné místo.

Co nebrat
Zde to závisí zejména to tom, kam jedete. Pokud si naplánujete přespání v penzionech nebo ubytování v soukromí, můžete s klidem vynechat:
- osušky, ručníky (zabírají zbytečně spoustu místa)
- náhradní boty (taky zabírají spoustu místa, pokud chcete, můžete si vzít jen žabky pro případ, že byste se potřebovali přezout)
- jídlo (taky zabírá spoustu místa a je možné ho koupit na místě – pokud však nejedete do pustých končin :-D)

No a takový závěr pro ty, kteří mají rádi čísla a vydrželi dočíst až do konce :-)
Překročení hranice ČR/A: čt 13:28
Překročení hranice SK/ČR: ne 16:41
4 dny
589 km
3,11 l benzínu/100 km


Tento výlet byl vlastně takovou naší zkušební jízdu pro příští rok. Rádi bychom si totiž splnili sen a další léto si na skútru projeli sever Evropy – tj. Dánsko, Norsko, Švédsko… Zatím je vše ve fázi příprav (oslovování sponzorů, sestavování itineráře…), ale pevně věřím, že náš plán klapne. Už se tak tedy můžete začít těšit na fotky z „dalekého“ severu :-)



Jednorázové menstruační kalíšky Instead Softcup

Tentokrát zde uvádím tip, kterým asi potěším spíše ženy. Každé ženě čas od času vyjde cestování do doby, kdy má menstruaci. A cestovat s kupou vložek či tamponů není zrovna příjemná záležitost. Nejen, že zabírají spoustu místa v batohu/tašce, ale i jejich výměna může být během cesty docela komplikovaná.  Proto jsem byla velmi nadšená, když jsem objevila v Anglii jednorázové menstruační kalíšky.

Některé z žen možná už menstruační kalíšky znají a mají je v povědomí spíše jako něco „nechutného“, s čím je mnoho práce. Těm, které o menstruačním kalíšku nikdy neslyšeli, mohu prozradit, že se jedná o malý pohárek vyrobený nejčastěji z lékařského silikonu. Ten se po dobu menstruace vkládá do pochvy a zadržuje menstruační krev. Zde v ČR se však prodávají pouze ekologické kalíšky, které se používají stále dokola a po skončení menstruačního cyklu se musí vyvařovat. Chápu všechny ženy, kterým se tato myšlenka nelíbí, ani já bych takovýto kalíšek nepoužívala, i kdyby mi za to výrobce platil. Když si představím ženu, která si při cestování v kotlíku před stanem vyvařuje kalíšek, dostávám spíš záchvat smíchu :-D  Nehledě na to, co by na to řekl její  partner a okolní domorodci :-)
Proto jsem byla velmi nadšená, když jsem v Anglii objevila jednorázové menstruační kalíšky. Tyto kalíšky se po použití prostě vyhodí do koše, stejně jako např. vložka. Princip použití jejich použití je stejný jako u „klasického“ menstruačního kalíšku, prostě se zasunou do pochvy, kde jímají menstruační krev. Na rozdíl od tamponů mají však tyto kalíšky hned několik výhod:
- vydrží 2x déle než tampón
- v těle mohou zůstat zavedené až 12 hodin (při slabší menstruaci mně osobně těch 12 hodin skutečně kalíšek vydrží, takže se celý den nemusím o nic starat)
- na rozdíl od tamponů nemohou způsobit syndrom toxického šoku
- eliminují zápach, protože menstruační krev není vystavena vzduchu
- a v neposlední řadě je příjemnou výhodou, že si během nošení jednorázového kalíšku můžete užívat i sexuální aktivity, protože správně umístěný kalíšek najdete pod děložním čípkem za stydkou kostí, kde není na dotek cítit
Tento můj příspěvek možná může vypadat jako reklama, ale já osobně jsem z jednorázových menstruačních kalíšků nadšená. Používám je déle jak 2 roky a neumím si už představit cestovat například s tampony. Když chci mít skutečně jistotu, dám si kromě menstruačního kalíšku ještě vložku a je to, nemusím se celý den o nic starat :-) Nacvičení správného zavedení sice chvilku trvá, ale věřte, stojí to za to.
Pro ty, kteří by chtěli zjistit víc, předávám odkaz na stránky distributora  – jednorázové menstruační kalíšky Instead Softcup  - http://softcup.eu. Stránky jsou v angličtině.