Tipy na dovolenou a výlety po Evropě

Obsah stránky:
Putování po Pobaltí - Litva, Lotyšsko (dopravní infrastruktura, ubytování, stravování, rady a tipy)
Výlet do Polska - Osvětim
Výlet do Rakouska - Baden bei Wien
Putování Slovinskem (Kamnik, Lublaň, Postojenské jeskyně a Predjamský hrad, Piran, Bled, rady na cestu)
Putování Maďarskem (Györ, Budapešť, Balaton, Hévíz, rakouský Graz, rady na cestu)


Putování po Pobaltí - Litva, Lotyšsko
Pobaltí patří mezi neprávem opomíjené destinace, celý region má totiž mnoho co nabídnout. Čisté mnohakilometrové pláže, úchvatnou přírodu, krásné památky, netradiční kuchyni a hlavně všudypřítomný klid. Protože informace k jednotlivým památkám a místům se dají najít vcelku snadno, ať už v knižních průvodcích či pomoci Googlu, rozhodla jsem se zaměřit spíše na praktické poznatky. Pro případné zvědavce však uvádím také plán naší trasy.

Dopravní infrastruktura
Cesta přes Polsko je úmorná, a jak pravil jeden Lotyš, se kterým jsme se během našeho putování seznámili – nebýt Polska, máme vlastně všechny země střední a západní Evropy blízko. Proto jsme se cestou tam i zpět s přítelem zastavili ve Varšavě, kde jsme pokaždé strávili jednu noc. V Litvě nás uvítala výborná dopravní infrastruktura - boční spojovací cestičky mezi vesnicemi jsou sice hliněné, ale asfaltové cesty jsou velmi kvalitní. Litva také, na rozdíl od Lotyšska, disponuje dálnicí, jejíž použití je dokonce zdarma. Našince může zaskočit otáčení na dálnici, které je ovšem zcela legální a na které jsme si brzy zvykli (mezi svodidly je mezera a před odbočkou se obvykle nachází i krátký odbočovací pruh). U silnic se také nachází moc hezká odpočívadla (viz foto níže), která jsou označena dopravní značkou se stromečkem a stolečkem.

Ubytování
V Litvě jsme spali především v autě, příroda zde je krásná a není problém najít nějaké to místečko poblíž lesa, kde můžete v klidu zajet a vyspat se. Při jednom našem nočním hledání místa k odpočinku jsme byli dokonce zkontrolování místní policií (běžná dopravní kontrola) a musím říct, že na tak příjemného policistu jsme zatím v žádné zemi nenarazili. Dokonce nám nabídl doprovod pro případ, že bychom bloudili.
Naopak Lotyšsko moc hezkou přírodou nedisponuje, zato se může pochlubit množstvím památek. V Lotyšsku jsme si proto našli levný hotel v hl. městě Rize (H) a odtud jsme podnikali veškeré výlety. Během našeho pobytu jsme shlédli přímořské letovisko Jūrmala (I), středověký hrad v Cēsisu (J) vyobrazený na fotce, město Jelgava (K) a mnoho dalších míst. Asi největším zážitkem byl zámek Rundāle (L), který by se mohl směle rovnat Versailles.

Stravování
V Litvě jsme velmi často ochutnávali místní kuchyni, která je velmi chutná. Zdálo se nám, že i v obyčejných jídelnách pracovníci dodržují hygienu mnohem úzkostlivěji než tady, navíc ceny jsou velmi příznivé. Proto jsme víceméně jedli pouze v restauracích a veřejných jídelnách. Naopak Lotyšsko patří k těm dražším zemím v Evropě, zde jsme se proto stravovali především nákupy v supermarketu. Musím však říct, že výběr hotového jídla je však mnohonásobně vyšší než u nás a v chladicích pultech najdete vše, co si jen můžete přát. Bohatý výběr ryb (uzených i vařených), zeleninových salátů, příloh všeho druhu, zákusků… A to vše za poloviční ceny oproti restauraci, nicméně chuťově srovnatelné. 

Největší překvapení
Mým osobním největším překvapením asi bylo to, že v moři se v srpnu dá úplně běžně koupat, je teplé (muselo být, protože jsem do něj vlezla i já :)) a pláže jsou mnohem čistší než kdekoli na jihu Evropy. Dodnes se slzou v oku vzpomínám na Kurskou kosu (poloostrov s písečnými dunami a průzračným mořem) a zdejší úžasné žuvis (uzené ryby všech možných druhů a chutí). Dále jsme byli unešeni atmosférou litevského hl. města Vilniusu (D) a také úžasnou jezerní oblastí Trakai (C) v Litvě. 

Tajný tip
Náhodou jsme s přítelem objevili místo, které jen tak v průvodci nenajdete. Jedná se o Ziemelu forti (zbytky pevností) kousek od Liepāji v Lotyšsku. Rozvaliny zasahují až do moře, jsou ošlehávány větrem a zákoutí mezi nimi místní využívají ke grilování… Úžasná atmosféra a nevšední zážitek! 
Takže vzhůru do Pobaltí :)



Výlet do Polska - Osvětim

Jedním z míst, které rozhodně stojí za to navštívit v zimě, je muzeum (koncentrační tábor Auschwitz) v Osvětimi. Právě nevlídně a mrazivé počasí dodává místu tu správnou atmosféru, které člověka nutí k zamyšlení. Mezi další výhody chladných teplot patří i úbytek turistů, díky čemuž je možné areál projít v relativním klidu.

Jak se do Osvětimi dostat? 
Možnosti, jak se do Osvětimi dopravit, je hned několik. Tou nejpohodlnější je samozřejmě použít vlastní automobil, je však možné jet i vlakem. České dráhy nabízejí spojení z Brna s pouhými dvěma přestupy, a to v Břeclavi a Katowicích. Vstup do areálu muzea není od nádraží vzdálen daleko.


Jak prohlídka probíhá? Praktické informace.
Muzeum je otevřené po celý rok, tvoří jej dva koncentrační tábory – Auschwitz I a Auschwitz II Birkenau. V zimě je možné areál projít bez průvodce. V malém obchůdku s knihami ve vestibulu si můžete zakoupit tištěného průvodce v češtině, ve kterém naleznete všechny potřebné informace. V areálu se nacházejí informační panely v angličtině, polštině a hebrejštině. Vstup bez průvodce je zdarma. Ve vstupním vestibulu bývají velké zmatky, čekají tu hromadné delegace. Pokud nestojíte o prohlídku s průvodcem, můžete rovnou projít přes turniket (aspoň takto tu fungovalo "organizování" davu/řízený chaos v únoru 2013). Ušetříte si stání ve frontě, kdy vám po několika minutách (v horším případě desítkách minut) pokladní sdělí, že vstup je zdarma a můžete jít. Což vás v tu chvíli spíše pěkně naštve, protože si uvědomíte, že už jste si místo mačkaní v davu nějakou tu dobu mohli prohlížet areál :) "Milou" pokladní také nenapadne sdělit vám, že v knihkupectví si za několik zlotých můžete koupit knižního průvodce/brožuru v různých jazycích. Na to, že si můžeme zakoupit brožuru v češtině, jsme samozřejmě přišli až po prohlídce :) Díky tomu jsme se s přítelem alespoň procvičili v angličtině.
Já osobně jsem byla ráda, že jsme hromadnou prohlídku nevyužili, protože člověk měl možnost si vše projít v klidu a zdržet se na místech, která ho zaujala. Jen v Auschwitz I jsme strávili 3 hodiny, naopak hromadná prohlídka obou koncentračních táborů s průvodcem by zabrala 3, 5 hodiny. Z Auschwitz do Auschwitz II Birkenau (Březinky) se dá dojít pěšky podél vlakových kolejí, spojení zajišťuje také autobus muzea. My osobně jsme prohlídku Březinky nechali na někdy příště a vyrazili jsme do Krakova.

Věřím, že výlet by byl hezký i v létě. Během letní sezóny je však vstup omezen pouze na prohlídky s průvodcem, bližší info najdete na webových stránkách muzea www.auschwitz.org.pl.


Rady na cestu aneb Co sebou?
Osvětim je asi jedním z málo míst, kde rozhodně doporučuji vzít si sebou svačinu. Areál je bohužel silně komerční, jen káva z automatu stojí 6 zlotých. Žádné další speciální vybavení není třeba, jen je dobré vzít si pohodlnou obuv, ve které člověk ujde i několik kilometrů. Oficiálně jsou zakázány velké batohy a zavazadla, do areálu též nesmí kočárky ani psi. V praxi jsem si žádného omezení nevšimla, ale možná to bylo tím, že jsme muzeum navštívili v zimě. I tak zde bylo mnoho velkých turistických skupin, proto si dost dobře neumím představit návštěvu v letním období.

Focení je taktéž oficiálně zakázáno, ale všichni turisté během naší návštěvy fotili o sto šest a ani průvodci nic nenamítali. Myslím, že posouzení vhodnosti focení je na každém z nás, já osobně jsem se rozhodla nefotit uvnitř budov.
 
 


Výlet do Rakouska - Baden bei Wien

Lázeňské městečko Baden kousek od Vídně patří k místům, které rozhodně stojí za to navštívit. Již po staletí sem jezdí významní umělci, aby si zde odpočinuli a načerpali inspiraci. Ludwig van Beethoven tu napsal 9. symfonii, Mozart ve zdejším kostele sv. Štěpána poprvé představil veřejnosti svou skladbu Ave verum, rakousko-uherský císař František I. sem jezdil na léčení a nakonec dokonce udělal z města své letní sídlo. Baden bei Wien je zkrátka místem, kde na vás dýchne kouzelná atmosféra Rakousko-Uherska.

Jak se do Badenu dostat? 
Možností, jak se do Badenu dostat, je hned několik. Pokud chcete využít hromadnou dopravu, můžete jet autobusem či vlakem do Vídně. Z Vídně od budovy Státní opery jezdí do Badenu speciální meziměstská tramvaj. Více o tomto způsobu dopravy najdete na www.spvd.cz.

Ti, kteří dávají přednost automobilové dopravě, mohou jet po dálnici až do Vídně. Ve Vídni je potom třeba pokračovat po A2 směrem na Graz, z A2 je vybudován sjezd přímo na Baden bei Wien.  V Badenu si s parkováním nikdo hlavu neláme, je možné zaparkovat kolem centra v uličkách nebo využít parkoviště před Turistickým informačním centrem. Nezapomeňte si však zakoupit rakouskou dálniční známku!

A co vše je možné v Badenu dělat? 
1) Prohlédnout si historický střed města
Celý střed města je zajímavý tím, že je vystavěn ve stylu biedermeieru. R. 1812 totiž městečko podlehlo velkému požáru. Po přestavbě získalo výjimečný, elegantní biedermeierovský vzhled. Baden je tak jako stvořený pro procházky a rozjímání nad šálkem kávy či jiného nápoje.
Každý, kdo přijíždí do Badenu tramvají z Vídně, uvidí jako první náměstí Josefplatz. Právě zde mají totiž příměstské linky konečnou zastávku. Hlavním náměstím Badenu je však Hauptplatz, uprostřed kterého najdeme 20 m vysoký morový sloup. Kousek od náměstí se nachází budova divadla a také kostel sv. Štěpána, ve kterém W. A. Mozart představil veřejnosti svou skladbu Ave verum. Celý střed města je malý a dá se projít za chvilku.

2) Navštívit muzea a galerie  
I milovníci muzeí a galerií si ve městě přijdou na své. Dům, ve kterém žil Ludwig van Beethoven je otevřený pro veřejnost, kromě něj najdeme ve městě i čtyři další muzea např. Muzeum panenek či Muzeum císaře Františka Josefa. Více o jednotlivých muzeích si můžete přečíst na webových stránkách Badenu (v němčině) na http://www.baden.at.

3) Projít si zdejší parky a zahrady
Ti, kteří dávají přednost procházkám v přírodě, mohou navštívit zdejší parky a zahrady. Asi nejznámější je Rosarium, které na více než 90 000 m² ukrývá 30 000 keřů růží.

4) Vykoupat se v termálních lázních 
Není nad to zakončit náročný den koupáním v termálních lázních. Návštěvníkům se nabízí hned dvě možnosti - po celý rok jsou otevřeny římské lázně Römertherme Baden, v létě je navíc možné se vykoupat v největších rakouských venkovních lázních Thermalstrandbad, kam byl dokonce dovezen písek z moře. Po relaxaci není nic jednoduššího, než vyrazit na cestu zpět do ČR.
 
 Rady na cestu:
 - pokud pojedete automobilem, nezapomeňte si zakoupit na hranicích rakouskou dálniční známku a ihned ji nalepit
- naplánujte si svou cestu tak, abyste se vyhli dopravní špičce ve Vídni (cca 7:30-9:00 ráno, 16:30-19:00 odpoledne) 
- peníze doporučuji vyměnit již předem v ČR, vyhnete se tak bankovním poplatkům
- na čerpacích stanicích, v lázních a supermarketech (kousek od náměstí se nachází Interspar) se dá platit kartou



Putování Slovinskem

Slovinsko je občany naší země neprávem opomíjenou turistickou destinací. Přitom má skutečně co nabídnout – krásné hory, starobylé památky, nádherná historická města a moře ke koupání.

A. Brno
Našim výjezdním bodem bylo jako vždy Brno. Do Slovinska se pohodlně dostanete přes Rakousko, díky kvalitní síti dálnic je cesta rychlá a pohodlná. Nezapomeňte zakoupit dálniční známku, pro mnou naplánovaný výlet potřebujete dálniční známku slovinskou i rakouskou.

B. Kamnik
Našim prvním cílem bylo hlavní město, Lublaň. Cestou do Lublaně se můžete zastavit hned na dvou místech – v Mariboru (druhé největší město) a Kamniku. Kamnik není tak velký jako Maribor, ale zato má neodolatelné kouzlo. Leží v podhůří Alp a střeží jej hned dva hrady (Stari a Mali Grad). Starobylé městečko je jako stvořené pro procházku a posezení nad šálkem kávy. Turisticky založení jedinci se můžou z Kamniku vydat na Veliku planinu, kde jsou k vidění salaše pastevců dobytka. Kamnik se nachází jen 25 km od Lublaně, takže není problém sem zajet na výlet i jiný den.

C. Lublaň
Lublaň je městem s krásnou architekturou a neodolatelnou atmosférou. I když je hlavním městem Slovinska, není příliš velká a počet obyvatel dosahuje pouze 300 000. Má to jednu výhodu a totiž, že téměř všude můžete dojít pěšky. Mezi památky, které nesmíte vynechat, patří lublaňský hrad, náměstí Stari trg, trojmostí přes řeku Ljubljanicu a také dóm sv. Mikuláše. Pokud si zajistíte ubytování přímo v Lublani, budete mít skvělý výchozí bod pro další výlety. Pobyt v Lublani doporučuji zajistit alespoň na 4 dny (3 noci). Díky tomu se budete moci po příjezdu v klidu zregenerovat a večer zakončit třeba v nejstarším mrakodrapu Nebotičnik nad koktejlem – z kavárny v nejvyšším patře je krásný výhled na dominanty města. Druhý den můžete strávit prohlídkou Lublaně a třetí den vyrazit k moři do Piranu.

D. Postojenské jeskyně a Predjamský hrad
Cestou z Lublaně k moři si nezapomeňte udělat malou zajížďku k Postojenským jeskyním. Tyto krápníkové jeskyně jsou světoznámé, jedná o druhý nejdelší zpřístupněný jeskynní komplex v Evropě. Cena vstupného nás však od jejich návštěvy odradila a raději jsme se vydali o 11 km dál k Predjamskému hradu. Tento hrad pochází už z 12. století a je unikátní tím, že je přistavěn ke skále ze které vede vchod do jeskyní. Co určitě při prohlídce oceníte je, že turisté si procházejí hrad sami - k lístku dostanete leták s informacemi a plánkem hradu a pak už každý sám pokračuje svým tempem. Představte si, že letáčky mají dokonce i v češtině, čímž odpadá překlad z jiného cizího jazyka. Informace o vstupném a otvírací době jeskyní i hradu najdete na webových stránkách  http://www.turizem-kras.si.

E. Piran
Od Predjamského hradu se vraťte zpátky na dálnici a pokračujte dál do přímořského letoviska Piran. Při návštěvě Piranu je třeba počítat s tím, že automobil se musí nechat na parkovišti před městem (celé letovisko je pěší zóna a vjezd sem mají povoleni pouze místní). V lednu 2011 činila cena parkovného za hodinu 1,2 €.
Důvodem pro toto opatření je to, že Piran je plný úzkých spletitých uliček. Dominantou města je kostel sv. Jiří, který stojí na mírném návrší. Z něj je krásný výhled na moře i malebné město. Ke koupání slouží nábřeží pod promenádou – v případě příznivého počasí se zde můžete vykoupat a potom si pochutnat na šálku expressa, které už se velmi podobá tomu italskému. Aby ne, vždyť z Piranu je to do Benátek coby kamenem dohodil. 

F. Bled
Z Piranu je nejlepší vrátit se stejnou cestou zpět do Lublaně a zde přenocovat. Další den ráno se můžete v klidu zabalit, rozloučit se s slovinským hlavním městem a vyrazit k Bledskému jezeru. Jezero vzniklo roztáním Bohinjského ledovce a v jeho severovýchodní části se nacházejí termální prameny, díky kterým teplota vody v jezeře v létě dosahuje příjemných 26°C. Kolem jezera vznikly lázně a nad nimi se tyčí hrad. Uprostřed jezera se nachází malý ostrůvek s kostelem. Pokud k ostrůvku doplavete a vystoupáte 99 schodů, dostanete se ke zvonu, na který když zazvoníte, splní se vám všechna přání. Lenivější osoby a neplavci mohou využít loďky. V Bledu se nachází také výborná cukrárna (Slaščičarna Šmon), kde můžete ochutnat typický slovinský zákusek kremšnitu (řezy z lístkového těsta plněné pudingovým krémem a šlehačkou). Pokud se vám bude chtít, můžete si pobyt v Bledu protáhnout na několik dní a prozkoumat blízké okolí. No a až vás Bled omrzí, není nic jednoduššího než vyrazit přes Rakousko zpátky domů, do ČR.

Rady na cestu:
 - ubytování v Lublani i Bledu doporučuji raději zajistit předem. Já k tomuto účelu využívám možnost on-line rezervaci hotelů přes webové stránky www.booking.com. Jaký způsob rezervace ale zvolíte, záleží na vás.
- peníze doporučuji vyměnit také předem (měnou je Euro) již v ČR, síť směnáren ve Slovinsku není příliš hustá (v Lublani se nachází jen jedna směnárna, a to na hlavním vlakovém nádraží). Výměna peněz v bance je finančně nevýhodná.
- slovinskou dálniční známku je třeba koupit nejpozději na hranicích Slovinska s Rakouskem a ihned nalepit – při každém vjezdu na dálnici jsou umístěny kontrolní stanoviště a radary.
- cena potravin je ve Slovinsku zhruba stejná jako u nás, ale za služby zaplatíte víc
- z Bledu jsme jeli zpět do ČR přes Karavanky a Klagenfurt – je třeba počítat s tím, že za průjezd Karavankami se platí mýtné (cca 6-7 €)



Putování Maďarskem

Pokud máte rádi dobrodružství, ale nechce se vám na dovolenou vyrážet někam daleko, můžete se vydat k našim „skoro“ sousedům - do Maďarska. Níže nastíním trasu výletu, který jsme podnikli s přáteli minulý rok.

A. Brno
Našim výjezdním bodem bylo Brno. Jaký výjezdní bod z republiky zvolíte, záleží samozřejmě na vás :-)

B. Györ
Naší první plánovanou zastávkou byl Györ. Nakonec jsme jej vynechali, protože toto město polovina z naší posádky zná a našim cílem byl hlavně Budapešť. Györ však rozhodně jako zastávku na cestě doporučuji. Městečko je to příjemné, můžete tu dobře nakoupit, v klidu posedět nad šálkem kávy či se vykoupat v termálních lázních. Pokud by jste se chtěli smočit ve vodě, doporučuji ve městě rovnou rezervovat hotel na přespání a vyrazit až na večerní koupání od 18 hodin. Cena je velmi příznivá (1.500 Ft - asi 150 Kč) a navíc se vyhnete davu turistů. Více o možnostech, které termální lázně nabízejí, najdete na http://www.rabaquelle.hu.

C. Budapešť
Budapešť je město s kouzelnými památkami a více než 30-ti termálními prameny. Na pobyt v Budapešti doporučuji alespoň 3 dny (2 noci). První den se můžete zregenerovat po cestě a večer vyrazit do víru velkoměsta na Andrássyho ulici. Druhý den určitě nesmíte vynechat návštěvu hlavních památek - katedrálu sv. Štěpána, budovu parlamentu, vrch Gellért, budínský hrad a Rybářskou baštu.  A večer po namáhavém dni můžete vyrazit „pro změnu“ do jedné z mnoha termálních lázní. Jejich přehled najdete na www.spasbudapest.com. Další den před cestou doporučuji nakoupit zásoby potravin v místní kryté tržnici Vásárcsarnok. Určitě tu najdete i spoustu tipů na dárky pro své blízké.

D. Balaton
Cestou do Hevízu se nesmíte zapomenout zastavit u Balatonu. Jaké místo k zastávce zvolíte, je zcela na vás - téměř v každé obci najdete nějaký ten kemp s přístupem k vodě. I když se chcete jen vykoupat, je většinou třeba zaplatit - poplatek se pohybuje v řádek pár desítek korun. Za to získáte přístup na WC a do sprch, místo k převlečení a také možnost najíst/napít se v jednom z mnoha občerstvení přímo na pláži. Pokud by jste chtěli u Balatonu přenocovat, je výhodnější dívat se přímo na místě po ubytování v soukromí - cena za noc se pohybuje stejně jako v kempu, získáte tak ale mnohem více komfortu.

E. Hévíz
Hevíz nejsou jen lázně, ale především největší termální jezero v Evropě. Voda o teplotě 40°C vystupuje z kráterů na dně jezera a ani v zimě její teplota neklesá pod 26°C. V jezeře se nedá dost dobře plavat, je vhodné spíš na takové „šplouchání“. Určitě si nezapomeňte před vstupem do jezera vypůjčit nafukovací kruh, vyplatí se - budete tak moci jen ležet na hladině a relaxovat. Pokud by jste chtěli v Hevízu zůstat přes noc, koukejte se po hotelích, které k pobytu nabízí zdarma lístek do lázní.

F. Graz
Graz je velmi příjemné rakouské městečko, které stojí za to navštívit a udělat si zde zastávku v cestě. Určitě si nezapomeňte vyjít na Schlossberg - zámecký vrch (lenivější osoby mohou využít výtah ve skále :-)). Z Grazu už pak můžete mířit přímo domů pohodlně po dálnici - určitě se nebojte investovat do rakouské dálniční známky, vyplatí se. 

Rady na cestu:
 - ubytování ve větších městech (Budapešť, Graz) doporučuji raději zajistit předem. Já k tomuto účelu využívám možnost on-line rezervaci hotelů přes webové stránky www.booking.com. Jaký způsob rezervace ale zvolíte, záleží na vás.
- co se týče cesty přes Slovensko, vždy volím možnost jet přes Pezinok. Vyhnete se tak placeným úsekům a Bratislavě. Na cestu po našich východních sousedech však důrazně doporučuji dobrou mapu či GPS navigaci, značení cest je více než bídné.
- před cestou je dobré se podívat na aktuální kurzy měn nejen u nás, ale i v Maďarsku (http://www.mnb.hu) - občas můžete vydělat na tom, když si v ČR nakoupíte Eura a ty pak po cestě Maďarskem podle potřeby měníte na jejich forinty