Tipy na ostrovní dovolenou

Protože již byla stránka Tipy na dovolenou v Evropě velmi dlouhá, rozhodla jsem se ji rozdělit. Takže tipy na dovolenou na různých (nejen) evropských ostrovech najdete zde :-)

Obsah stránky:
Putování po Korfu (Kerkyra, Pantokrator, Roda, Sidari, Angelokastro, Mirtiotissa, rady na cestu)


Putování po Korfu

Ačkoli Korfu rozhodně nepatří mezi typické řecké ostrovy, rozhodně stojí za navštívení. Právě zde se totiž míchali vlivy různých kultur, které toto letovisko postupně ovládali. Benátčané, Francouzi, Angličané – ti všichni zde zanechali část svého „já“.  Podle mě nejlepší m způsobem, jak v současné chvíli pomoci Řecku, je oživit jeho ekonomiku. A mezi to cestovní ruch rozhodně patří. Níže tedy nastíním trasu výletu, který jsme podnikli s přítelem. Snad bude někomu inspirací… 
Jak se na Korfu dostat? 
Člověk ze střední Evropy má v podstatě jen dvě možnosti, jak se na Korfu dopravit. Tou nejjednodušší je letadlo. Letiště se nachází v hlavním městě ostrova, Kerkyře.  Pokud však máte raději dobrodružství, můžete zvolit cestu trajektem z Benátek. Tento způsob má tu výhodu, že si s sebou můžete vzít i vlastní automobil. Více o cenách a jízdních řádech trajektu najdete na stránkách dopravce – Minoan Lines.

Okružní cesta po Korfu 
A. Kerkyra
Našim výchozím bodem byla Kerkyra. Jedná se o krásné město, které je zajímavé svou architekturou ovlivněnou Benátčany. Mezi hlavní památky patří Stará pevnost, Nová pevnost a kostel sv. Spyridona (patrona ostrova). Při své návštěvě hlavního města určitě také nesmíte vynechat Esplanádu, což je jedno z největších řeckých náměstí. Pokud si budete chtít zakoupit nějaký ten tradiční suvenýr, jako jsou výrobky z olivového dřeva či kumquat (likér ze stejnojmenného ovoce), určitě zabruste do některé z bočních nenápadných uliček. Nakoupíte zde o mnoho levněji. No a až budete mít hlavního města dost, není nic jednoduššího než vyrazit dál kolem pobřeží.

B. Pantokrator
Pantokrator je nejvyšším vrcholem ostrova. K výstupu na něj je třeba mít auto či skútr se silným motorem, abyste nedopadli jako my, kteří část cesty svůj dopravní prostředek tlačili před sebou :-) Na vrcholku se nachází mužský klášter a kouzelný výhled do okolí.  

D. Sidari
Sidari je hlavním letoviskem na západním pobřeží a jedním z nejoblíbenějších letovisek vůbec. Jeho zajímavostí jsou pískovcové útesy, které naskýtají mimořádný pohled. Společné působení větru, deště a mořské vody totiž způsobilo, že se v útesech vytvořili jedinečné zátoky a jeskyně. Asi nejpopulárnější je průliv mezi dvěma skalami nazvaný Canal d´Amour. Pověst praví, že když pár společně propluje tímto kanálem, zůstane spolu navždy. 

Cestou do Sidari je možné se zastavit hned na několika místech. Jedním z nich je malý kostelík Agios Spiridon u pobřeží kousek od mysu Agias Ekaterinis. Příznivci koupání určitě ocení vodní park Hydropolis v Acharavi, mě naopak zaujala  Roda (C).  Jedná se o malou rybářskou vesničku, ze které se v posledních letech stalo příjemné letovisko, které stále ještě není přeplněné turisty. Můžete si tu tak v klidu vychutnat sklenici frappé či některé z typických řeckých jídel.

E. Angelokastro
Po návštěvě Sidari je možné se projet o kousek dál podél pobřeží. U Arrilas pod mysem Kefali se totiž nachází neoficiální nudistická pláž. Ti z vás, kteří nudismu nefandí, nemusí do Arrilas zajíždět a mohou se vydat vnitrozemím rovnou k Angelokastro. Angelokastro byl jedním z nejdůležitějších byzantských hradů. Postavený na strmém útesu ve výšce více než 300 m. n.m. střežil přístup k řeckým břehům. V těžkých dobách také poskytoval útočiště místním obyvatelům před nájezdy pirátů a barbarů. Ačkoli se z hradu zachovaly jen ruiny, stále stojí za vidění. Víc o Angelokastro najdete na www.fototravel.info.

Kousek od Angelokastro se nachází také malá řecká vesnička Krini, kterou nesmíte vynechat. Vesnička vypadá, jako by se v ní zastavil čas. Na náměstí posedávají dědečci a rozjímají. Najdete tu také typickou řeckou „nálevnu“ jako z fotografií National Geographic. Nepočítejte však s tím, že se zde domluvíte jinak než řecky… 

F. Mirtiotissa
Po návštěvě pevnosti se vydáme dál na jih. Naším cílem s přítelem byla jediná oficiální nudistická pláž Mirtiotissa. Samotná pláž byla pro nás spíše zklamáním, ale projížďku vnitrozemím rozhodně doporučuji. Není nic hezčího než pohled na olivové háje a rozkvětlou flóru.
Od Mirtiotissi je to pak coby kamenem dohodil zpět do hlavního města, Kerkyry. Pokud máte dostatek času a chuť dále cestovat, můžete se vydat ještě víc na jih ostrova. Za návštěvu zde rozhodně stojí  palác císařovny Sisi, Achilleion (Sisi - Achilleion).

Rady na cestu:
- ubytování si určitě zajistěte předem, zvláště pojedete-li uprostřed turistické sezóny. Hotel/apartmán si můžete zarezervovat on-line (např. pomocí www.booking.com) nebo přes některou z českých cestovních kanceláří.
- peníze doporučuji vyměnit také předem (měnou je Euro) již v ČR, v malých vesničkách směnárnu nenajdete.
- určitě si na cestu nezapomeňte přibalit nějaký malý řecko-český slovníček, může se hodit. Volně k vytisknutí najdete např. zde.
- při pobytu v Řecku je třeba mít na paměti, že zde mají velmi úzké kanalizační potrubí. V praxi to pro turisty znamená to, že nesmí vhazovat použitý toaletní papír do WC. K tomuto účely se používají odpadkové koše. Stejně tak se voda z kohoutku nedoporučuje k pití, lepší je kupovat vodu balenou v PET lahvích. Ochutnávat místní speciality však můžete bez obav, řecká kuchyně je výborná. Není třeba sebou vozit spoustu potravin, všude najdete malé obchůdky, kde si můžete nakoupit, co je třeba. Určitě si také nezapomeňte zajít  do taverny na něco dobrého :-) Milovníky ryb však musím zklamat, jsou vcelku drahé a je jich nedostatek.V minulosti totiž obyvatelé ostrova lovili ryby za pomoci dynamitu.